sobota, 1 sierpnia 2009

KOMPOST

Robako-kompost można zastosować z powodzeniem w warunkach miejskich.

Co jest potrzebne?

plastikowy pojemnik z przykrywką.
robaki (które można kupić w sklepach wędkarskich), najlepiej gnojaki
słoma, skoszona trawa, liście, etc.

Jak przygotować pojemnik?
W pojemniku należy zrobić 8-10 dziur o średnicy 1 cm, aby mogła przez nie przeciekać woda. Pojemnik kładziemy na jakimś podniesieniu (nóżki, cegły, etc). Podkład dla robaków możemy przygotować z słomy, ściętej trawy, liści, papieru, etc. Podkład musi być wciąż wilgotny wilgotny.
Do tak przygotowanego pojemnika wkładamy robaki.

Jakie robaki?
Najlepsze są podobno gnojówki jedzą prawie wszystko: resztki owoców, warzyw, podrobnione skorupki jajek, kawę, torebki herbaciane. Należy unikać wyrzucania zbóż, mięsa i tłuszczu. Resztki należy mocno wcisnąć w podkład.

Wymagana temperatura
Najlepsza temperatura dla robaków to 4-17º C. Poniżej 4º C lepiej robaczki wprowadzić do cieplekszego pomieszczenia lub dobrze zaizolować pojemnik. Każdego tygodnia resztki układa się w innej części pojemnika, dzieląc go na przykład na 6 części.

Liczba osób Ilość robaków Rozmiar pojemnika (wys. x dł. x szer.)
1 - 2 0,5 kg 45 x 60 x 30 cm
2 - 3 1,0 kg 45 x 60 x 30 cm
4 - 6 1,5 to 2,0 kg 60 x 105 x 30 cm

Kompost
Po mniej więcej 3 miesiącach podkład zmniejszy się i zmieni wygląd. Należy wówczas przesynąć podkład i robaki w jeden kąt pojemnika, a następnie dołożyc nowego podkładu. Nowe odpadki należy układać teraz na nowym podkładzie. Robaki zaczną wędrować w jego kierunku. Po tygodniu należy zdjąć pokrywkę tak, aby silne światło dzienne zmusiło robaki do schowania się w podkładzie. Wówczas zbieramy kilka warstw kompostu i wkładamy do innego pojemnika, aby potem móc go wykorzystać.

Kompost może służyć do wzbogacenia ziemi roślin doniczkowych czy w ogródku.

Tekst opracowano na podstawie strony La voie Verte - Région de l'Ontario

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz