poniedziałek, 19 października 2009

PIELUSZKI Z MATERIAŁU - CO DO CZEGO...


Pieluchowy "misz masz" - w końcu uporządkowany!

A oto cechy pieluszek dostępnych na rynku:

1. Kwadratowe pieluszki do składania (tetrowe, frotowe, flanelkowe)

Znane już za czasów naszych babć i mam. Ich używanie wymaga pewnego doświadczenia w składaniu, ale zastosowanie jest o wiele szersze niż samo pieluchowanie, które dzięki zastosowaniu zapinki Snappi i otulaczy stało się o wiele prostsze. Pieluszki te można użwać jako prześcieradełka na przewijak, śliniaczka, gąbki do mycia itd. Nawet jeśli zdecydujecie się Państwo na bardziej nowoczesne pieluchy, kilka tego typu pieluszek jest po prostu niezbędnych. Poza tym uważam, że są one najlepsze do przewijania noworodków w czasie kilku pierwszych tygodni życia. U mnie znajdziecie Państwo wyłącznie pieluszki wykonane w 100% z bawełny organicznej (bawełna uprawiana bez użycia pestycydów i innych szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych). Od razu zauważycie Państwo różnicę w stosunku do innych wariantów tych pieluszek dostępnych na rynku. Pieluszki te są doskonałym rozwiązaniem dla osób wychowujących dzieci bezpieluchowo. Jeśli na pieluszkę tetrową, czy frotową nie założymy otulacza natychmiast zauważymy moment, w którym dziecko się wypróżniło i będziemy mieli możliwość obserwacji jego rytmu fizjologicznego . U starszych dzieci pieluszki frotowe możemy pociąć tworząc niewielkie wkładki, które zabezpieczą odzież przed zamoczeniem w razie "wypadków". Są one również doskonałe dla bezpieluchowców .

2. Pieluszki formowane (bawełniane, konopne, bambusowe, frotowe itd., mające kształt majteczek lub, jak kto woli, pieluch jednorazowych)

Są to chyba najczęściej używane i najbardziej znane pieluszki. W tym przypadku dosłownie zszywa się w kilku warstwach różne materiały nadając im formę majteczek. Zapinane są na rzep, zatrzaski lub wiązane na troczki. Dobrze dopasowany otulacz utrzyma pieluszkę formowaną na miejscu, nawet jeśli nie posiada ona żadnego zapięcia. Pieluszki tego typu są szczególnie bezpieczne jeśli chodzi o ryzyko wypływania z nich kupki dziecka. Pierwszym zabezpieczeniem jest sama pieluszka, a drugim otulacz albo majtki wełniane. Większość tego typu pieluszek doskonale leży i dopasowuje się do rozmiarów dziecka dzięki zastosowaniu gumek w okolicy nóżek, plecków i czasami brzuszka. Kolejną zaletą tego typu pieluszek jest fakt, że można wraz z nimi stosować różne rodzaje otulaczy, np. na dzień, latem lekki z mikrowłókna, a na noc cieplejszy i bardziej chłonny otulacz wełniany. Wzory otulaczy można co pewien czas zmieniać zgodnie z naszymi upodobaniami i nastrojem. W pieluszkach tych stosuje się konopie i bambus, które zapewniają im jeszcze lepszą chłonność. Otulaczy nie trzeba za każdym razem prać, co powoduje znaczną oszczędność, np. w stosunku do pieluszek typu Pocket. Poza tym obok swojej niesamowitej chłonności pieluszki te w dotyku pozostają lekko wilgotne, a więc uczą dziecko rozpoznania "przyczyny i skutku" co ułatwia późniejszy trening nocnikowy. Jedynym "problemem" jest zbyt szeroki wybór. Osoby, które rzadko przewijają dziecko muszą pamiętać również o tym, aby na pieluchę założyć otulacz. Uwaga: istnieje duże niebezpieczeństwo uzależnienia się od próbowania różnych typów i wzorów ... ;-)


3. Otulacze z mikrowłókien / Majtki wełniane

Zastosowanie otulaczy lub majteczek wełnianych jest niezbędne, jeśli stosujecie Państwo pieluszki formowane, ponieważ nie posiadają one warstwy ochronnej zapobiegającej wydostawaniu się wilgoci na zewnątrz.
Nowoczesne otulacze mają piękne wzory i zapewniają skórze dziecka dopływ powietrza.. Otulacze z mikrowłókien powleczone oddychającą powłoką poliuretanową są nieprzemakalne, cieniutkie i nie powiększają dodatkowo pieluszki. Stosowanie ceratek i majteczek z powłoką gumową naprawdę należy już do przeszłości!

otulacze z mikrowłókien

  • Otulacz Lenya
otulacze wełniane
Otulacze wełniane dają najbardziej naturalną ochronę przed wilgocią. Otulacze i majteczki wełniane mają szczególne właściwości oddychające, regulują temperaturę i absorbują wilgoć, która przy dotyku nie jest wyczuwalna. Wystarczy je tylko często wietrzyć, ponieważ wełna na skutek zawartości tłuszczu posiada właściwości samoczyszczące. Tylko w razie mocnych zabrudzeń lub gdy majteczki przepuszczają wilgoć należy wyprać je ręcznie w środku przeznaczonym do prania wełny, a następnie zastosować kurację lanolinową.

4. Pieluszki z kieszenią (Pocket)


Chyba najbardziej praktyczne rozwiązanie w świecie pieluch! W gruncie rzeczy jest to otulacz z wszytą warstwą z mikropolaru z pozostawionym miejscem (kieszenią) na wsunięcie chłonnej wkładki. Do kieszeni możecie Państwo wsunąć wszystko, co jest w stanie wchłonąć wilgoć począwszy od zwykłej pieluszki tetrowej, po wkładki z bawełny, konopii i mikrowłókien. I to jest właśnie największa zaleta tych pieluszek: stosując różne wkładki uzyskujemy różną chłonność i grubość pieluszki (np. zastosowanie wkładek z konopii spowoduje, że pieluszka będzie cienka, ale bardzo chłonna). Warstwa mikropolaru doskonale odprowadza wilgoć od skóry dziecka, pozostawiając ją suchą. Poza tym materiał ten bardzo łatwo się pierze i niesamowicie szybko wysycha. Jeśli stosuje się pieluszki typu Pocket nie trzeba stosować otulacza. Zapięcie na zatrzaski i rzepy umożliwia zmianę pieluszki nawet u stojącego dziecka. Dodatkowym atutem są wspaniałe kolory, w których produkowane są pieluszki.
Ja używam pieluszek typu Pocket w czasie dłuższych podróży, kiedy zależy mi, aby mój syn miał wrażenie suchości. Nigdy nie zdarzyło mi się, aby synek w tej pieluszce dostał zapalenia skóry w okolicy pieluszkowej. W domu raczej ich nie stosuję z dwóch powodów: są stosunkowo drogie i poprzez fakt, iż dają dziecku poczucie suchości, nie uczą go rozpoznania "przyczyny i skutku", a przez to utrudniają późniejszy trening nocnikowy. Krótko mówiąc możecie je Państwo stosować tam, gdzie normalnie najchętniej zastosowalibyście pieluchę jednorazową. Bardzo praktyczne rozwiązanie na dłuższe wyjazdy i urlopy: zaniesione do pralni lub wyprane w pralce, czy rękach schną w oka mgnieniu.


5. Pieluszki do składania (konopne, bambusowe) - Prefold

Działają na zasadzie zwykłej pieluszki do składania, zwanej też pieluszką kalifornijską. Mają wymiary 40x40cm i wykonane są z mieszanki konopi i bawełny. Ich chłonność odpowiada 10 warstwom pieluszek tetrowych przy o wiele cieńszej grubości! Rozwiązanie wszechstronne: jako pieluszka wraz z otulaczem lub jako chłonna wkładka chłonna do pieluszki typu Pocket. Pieluszkę składa się po pionowych szwach i spina przy pomocy Snappi. Wielkość pieluszki można regulować poprzez jej podwinięcie.

6. Majteczki treningowe

O tak! Taki produkt też istnieje. Majteczki treningowe wykonuje się z materiału. Jest to NORMALNA bielizna z dodatkową ochroną przed "wypadkami". Wspaniałe rozwiązanie na czas treningu nocnikowego, ponieważ dzieci uczą się rozpoznawania "przyczyny i skutku". Ich zastosowanie pozwala na o wiele wcześniejsze zrezygnowanie z pieluszek. Modele są tak skonstruowane, że dziecko z łatwością samo zdejmie i założy te majteczki.


tekst zapożyczony ze strony www.ekobaby.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz