poniedziałek, 19 października 2009

PIELUSZKI Z MATERIAŁU - JAK PRAĆ ....

Pieluszki z materiału - Pralnia

Przepis prania

Najnowsze pieluchy z materiału i nowoczesne pralki znacznie ułatwiają proces prania. Nie jest konieczne namaczanie, ani gotowanie. Krótko mówiąc, cały proces wygląda tak: zebranie brudnych pieluch pralka suszenie przewijanie.

Przechowywanie

Do przechowywania zużytych pieluszek polecam pojemniki z pokrywką. Ja używam przykrywanego emaliowanego. Jeśli pranie wypada co 2-3 dni, to najlepszy będzie pojemnik o objętości około 23l. Moje wiadro jest o wiele mniejsze, ale ja zużywam minimalne ilości pieluch, ponieważ w dzień mój synek ich praktycznie nie używa, a majteczki zajmują bardzo mało miejsca. Pieluch nie należy wcześniej namaczać, wystarczy tylko przed włożeniem do pojemnika strzepnąć kupkę do toalety. Świetnym rozwiązaniem, które powoduje, że pojemnik z brudnymi pieluchami nie wydziela nieprzyjemnego zapachu jest pokropienie ostatniej wkładanej do niego danego dnia pieluchy olejkiem z drzewa herbacianego. Olejek ten zapobiega rozwojowi bakterii, a tym samym nie dopuszcza do powstania brzydkiego zapachu. Polecam też dodanie do ostatniego płukania odrobiny octu lub olejku miętowego, które działają antybakteryjnie, jest to szczególnie wskazane, jeśli pieluchy prane są w temperaturze poniżej 40° C. Należy jednak pamiętać o tym, aby dodawać dosłownie kropelkę olejku i obserwować, czy nie nastąpi reakcja uczuleniowa.

Pranie

Zanim pieluszki uzyskają pełną chłonność muszą zostać kilkukrotnie wyprane. Pieluszki typu Pocket wystarczy wyprać raz, a pieluszki bawełniane, bambusowe i konopne do 8 razy. Bardzo kolorowe pieluszki pierwszy raz dobrze jest wyprać oddzielnie, potem można je prać wraz z inną bielizną.
  1. Należy zapiąć wszelkie rzepy, aby nie przyczepiały się do innych rzeczy w pralce i nie ulegały "zapchaniu" przez mechy, nitki itd.
  2. Jeśli pieluszki są bardzo zabrudzone dobrze jest zastosować pranie wstępne oraz pranie z dodatkiem mydła żółciowego (Gallseife). Pieluszki zabrudzone smółką i kupką można wcześniej krótko namoczyć w wodzie z dodatkiem mydła żółciowego.
  3. Pranie nastawiamy na temperaturę 40 - 60°C (z mojego doświadczenia wynika, że żadnym pieluszkom nie szkodzi również gotowanie od czasu do czasu). Do prania stosujemy niewielką ilość środków piorących (z reguły 1 lub nawet 1/3 zalecanej dawki)! Jeśli zastosujemy zbyt dużą ilość środków piorących, to odłożą się one na pieluszkach i mogą prowadzić do wystąpeinia reakcji uczuleniowej.
    Uwaga: wszelkie ekologiczne mydła i środki piorące na bazie olejów roślinnych nie nadają się do prania wyrobów z mikropolarku! Preparaty te zostawiają na pieluszce tłusty film i powodują, że przestaje ona wchłaniać wilgoć. Jeśli jednak dojdzie do zatłuszczenia polarku środkami piorącymi lub kremem pieluszki należy namoczyć w wodzie z dodatkiem płynu do zmywania naczyń, następnie bardzo dokładnie wypłukać i nastawić pranie na gotowanie bez dodatku środków piorących.
  4. Do prania nie należy używać środków zmiękczających, ani wybielaczy optycznych na bazie chloru - powodują one zniszczenie powłoki pieluszki i zaburzają jej chłonność. Działanie zmiękczające posiada ocet dodany do ostatniego płukania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że stosowanie octu przez dłuższy czas powoduje niszczenie elementów gumowych pieluszek i pralki (kwas octowy).
  5. Wraz z pieluszkami do pralki można wrzucić stare piłki tenisowe, to bardzo pomaga w ich wypłukaniu i starannym dopraniu.
  6. Pieluszki należy suszyć na sznurku, stojaku lub w suszarce.
Aby zapobiec niepotrzebnemu zniszczeniu otulaczy, oraz pieluszek typu Pocket najlepiej suszyć je na sznurku, a nie w suszarce. W temperaturze pokojowej wysychają one błyskawicznie. Pieluszek wilgotnych, albo wyjętych z suszarki nie należy rozciągać - mogłoby to spowodować rozciągnięcie gumek! Pieluszki, które z czasem stały się sztywne może zmiękczyć suszenie, bądź podsuszenie w suszarce albo przeciągnięcie ich przez kant stołu lub krzesła.

Jeśli po praniu zostaną plamy

  • Pieluszki z bardzo uporczywymi plamami można wcześniej namoczyć stosując mydło żółciowe. Ja stosuję następujący system namaczania: wkładam pieluszki do pralki i dodają środek piorący. Gdy pralka napełni się wodą, wyłączam ją na jakiś czas, po czym w dowolnym momencie ponownie uruchamiam. Jeszcze prościej cała procedura wygląda w przypadku pralek z czasomierzem.
  • Mocne zabrudzenia natrzeć mydłem żółciowym
  • Wyprane pieluszki wywiesić na słońcu jest ono wspaniałym wybielaczem naturalnym (promienie UV wybielają i zabijają bakterie)! Plamy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!
  • Spróbować nieco zwiększyć dawkę środka piorącego.
  • Nastawić pranie wstępne.
  • Nie napełniać pralki zbyt dużą ilością bielizny, tak aby wszystkie pieluszki zostały dokładnie wypłukane.
  • Wskazówka: pieluszki z materiału można prać wraz z inną bielizną.

Jak ja piorę?

Ponieważ mój synek nie robi kupki w pieluszki nie wybieram prania wstępnego. Pieluszki piorę wraz z innymi rzeczami w temperaturze 40°C. Jest ona wystarczająca do zachowania higieny i przedłuża żywotność pieluszek. W razie choroby dziecka i w przypadku bardzo uporczywych plam pieluszki piorę w temperaturze 90°C. Otulacze i pieluszki z kieszenią (Pocket) suszę zawsze na sznurku.

Pranie otulaczy z mikrowłókien

Nie ma potrzeby prania otulaczy po każdym użyciu. Należy je wyprać, jeśli nabiorą nieprzyjemnego zapachu, z reguły raz - dwa razy w tygodniu. Jeśli otulacz zostanie zbrudzony kupką można go wyczyścić szmatką lub gąbką. Otulacze z mikrowłókien wysychają w ciągu paru godzin.

Pranie otulaczy/majteczek z wełny

Otulacze oraz majteczki wełniane należy prać tylko w przypadku silnych zabrudzeń, gdy nabiorą brzydkiego zapachu lub gdy zaczynają przepuszczać wilgoć. W przypadku silnych zabrudzeń, ubranko należy wyprać jak najszybciej, nie czekając, aż plama zaschnie. Bardzo małe zabrudzenia można usuwać miejscowo przy pomocy mydła oliwkowego. Należy dostosować się do opisanych poniżej zaleceń. Otulacze i majteczki wełniane należy regularnie wietrzyć.

Pranie i pielęgnacja wełny
Pranie:

Otulacze, majteczki, legginsy i inne ubranka wełniane można prać w pralce stosując program przeznaczony do wełny. Pranie powinno odbywać się w zimnej, ewentualnie lekko ciepłej wodzie (do 30°). Produkty z wełny można oczywiście prać ręcznie. Do prania należy stosować specjalny szampon do wełny, natomiast do pielęgnacji/ natłuszczania tzw. kurację lanolinową. Przynajmniej raz na 2-3 tygodnie otulacze i majteczki wełniane należy wyprać i natłuścić stosując kurację lanolinową. Podczas prania należy unikać silnego mięcia i wykręcania. Po wypraniu majteczki warto osuszyć w ręczniku, co znacznie przyspieszy wysychanie. Majteczki wełniane dziergane podwójnie schną nawet 2 dni. Majteczek wełnianych nie należy suszyć na kaloryferach ani na ostrym słońcu.

Natłuszczanie wełny/kuracja lanolinowa:

W celu uzyskania optymalnego wyniku majteczki przed natłuszczeniem należy wyprać. Produkt przeznaczony do kuracji lanolinowej silnie wstrząsnąć i dodać 2-3 łyżeczki do 2L bardzo gorącej wody. Roztwór powinien mieć mleczny kolor. Przed namoczeniem majteczek płyn należy ochłodzić do temperatury 30°C. Idealne byłoby pozostawienie majteczek w kąpieli lanolinowej na całą noc, aby włókna wchłonęły jak najwięcej czystej lanoliny i uzyskały pierwotne natłuszczenie. Na koniec majteczki należy wypłukać w zimnej wodzie i wywiesić do wyschnięcia.

Moja rada: wełnę można gotować!! Tak, naprawdę. Wełna nie filcuje się pod wpływem wysokiej temperatury, ale pod wpływem nagłych zmian temperatury, czyli, np. gorące pranie i zimne płukanie. Bardzo skuteczną kurację lanolinową można przeprowadzić w następujący sposób: majteczki wełniane należy normalnie wyprać, przygotować roztwór lanoliny w sposób zgodny z powyższym opisem, zanurzyć majteczki i wstawić do mikrofalówki. Majteczki zanurzone w lanolinie podgrzać 3x 3min. Po tej operacji w miseczce zostanie sama czysta woda, lanolina zostanie wchłonięta. Majteczki należy zostawić w miseczce do wystygnięcia. Nie należy ich w żadnym wypadku płukać w zimnej wodzie, należy to zrobić dopiero w momencie, kiedy same wystygną. To samo można zrobić w garnku na kuchence, trzeba jednak uważać, aby nie podgrzać roztworu zbyt szybko.

Pranie pieluszek i majteczek treningowych Storchenkinder

Zasadniczo pieluszki przed pierwszym użyciem należy wyprać 1-2 razy w celu osiągnięcia optymalnej chłonności. Pieluszki można prać w pralce w temperaturze 60° . Polecam stosowanie możliwie naturalnych środków piorących, tak aby ewentualne pozostałości detergentów nie podrażniły skóry dziecka. Pierwsze kupki dziecka nazywane smółką bardzo silnie farbują pieluszki. Aby uniknąć nieestetycznych plam na pieluszkach należy je zaraz po zdjęciu wypłukać i krótko namoczyć w mydle żółciowym (patrz na mój sposób namaczania w pralce!). Nie należy ich jednak moczyć zbyt długo, pieluszki powinny być wyprane w miarę szybko. Również kupki dzieci karmionych piersią farbują dosyć mocno, je także trzeba wypłukać zaraz po przewinięciu dziecka. Do momentu prania najlepiej przechowywać pieluszki namoczone w wodzie z odrobiną mydła żółciowego. Aby pieluszki na długo pozostały ładne nie należy ich prać z ciemnymi ubraniami. Od czasu do czasu pieluszki warto suszyć na świeżym powietrzu. Pieluszki są szczególnie miękkie po suszeniu w suszarce, podobny efekt uzyskamy jednak silnie przeciągając pieluszkę na kolanie. W żadnym wypadku nie należy używać środków zmiękczających! Pupa Państwa dziecka na pewno to doceni!
tekst zapożyczony ze strony www.ekobaby.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz